Doğal Denge

Dünya üzerinde kurulmuş tüm medeniyetler bir gün son bulmuş ve yerine yenileri gelmiş. Kimi doğal afetlerle, depremlerle, kimi savaşlarla, kimi de sosyal veya ekonomik durumlar sonucu yıkılmış gitmiş.

Dengesi bozuk insanlar olduğu sürece doğanın da dengesi hep bozulmuş. Değişime adapte olabilinler ise güçlü olanlar değil, esnek olanlar olmuş hep.

Böylesine bir dünya dengeli olunabildiği sürece doğa ve doğal kaynaklar aslında herkese yetebilecekken bazı gözü dönmüşler yüzünden harap ediliyor. Peki ne için? Para mı ve güç için mi?

Gücümüzü ne kadar doğru kullanabiliyoruz, bu güç kimlerin elinde ve ne amaçları var biliyor muyuz? Ülkelerin birbirini sömürdüğü bir düzende küresel güçlerin dengesizliği yüzünden bertaraf olan insanlar olduğu sürece kim bunun şefaatini görebilmiş? Hiç

Doğanın ve evrenin bir dengesi var. Her etkinin bir tepkisi, her sebebin bir sonucu var. Ve tüm bu kusurlarıyla birlikte aslında kusursuz işleyen bir evren var. Biz de bu evrenin fiziksel konukları olarak şimdilik dünyada misafiriz. Bir misafir bulunduğu evin sahibine, eve ne kadar özenli ve hoş görülü davranıyorsa, ev sahibi de ona aynı özenle karşılık verir. Bir misafir eve zarar vermeye başlar veya ev sahibini hiçe sayarsa, ev sahibi de tekmeyi koyar. Aslında bu kadar basit.

Peki biz insanlar sevişmek yerine savaşarak, birlik olmak yerine ayrışarak, paylaşmak yerine çalarak nereye varabiliriz. Aşka, huzura, bilgeliğe ulaşmak ve geleceğe güzel tohumlar atarak genlerimizi bırakmak istemiyor muyuz?

Sosyal değerler çöktü, ekonomi çöktü, terör bitti, savaş çıktı, deprem oldu derken şimdi de tüm dünyayı hızla saran bir salgın hastalık başladı. Kimileri bu salgını çıkar peşinde olan insanların çıkardığını, kimileri artan nüfusa karşı önlem alınmaz ise güç kaybetmekten korkan insanların başlattığını söylüyor. Haberler bu virüsün bazı hayvanların yenmesinden kaynaklı olduğunu idda ediyor. Kimisi de ilahi adalet yerini buluyor diyor. Her nasıl başladıysa başladı, bunun sorumlusu insan da olsa, hayvan da olsa hepsi evrenin bir parçası ve sonuçlarına herkes katlanacak. Bu sonuçların İnsanlara olan etkisi ise evrensel adalete göre belli olacak.

Kim neye inanırsa inansın, kaç parası olursa olsun bundan kurtuluş olmayacak ve terazinin kefelerinde herkesin niyetine göre tartılarak tüm insanlık, ülkeler, kaynaklar, sistemler ve doğa öyle yada böyle tekrar dengelenecek.